План-конспект
уроку природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ» у 2 класі «Які
осінні явища відбуваються у житті рослин?»
Тема: Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
Мета:
·
повторити
матеріал про осінні зміни у природі; удосконалити вміння використовувати
здобуті знання у власному житті; формувати знання дітей про явища, які
відбуваються у житті рослин восени з використанням елементів медіаграмотності;
·
розвивати
вміння аналізувати, фантазувати, працювати у групах;
·
виховувати
почуття колективізму, поваги до думки іншого, бережне ставлення до природи.
Обладнання:
презентація, малюнки, клей, ножиці, проектор.
Вікова
група: 2 клас
Хід уроку
1. Організація класу
Продзвенів
уже дзвінок,
Починається
урок.
Він казковий
і цікавий,
Доброго
ранку, доброго дня,
ми вам
бажаєм здоров’я й добра!
За парти
тихо сіли, випрямили спини.
Ноги разом
стоять, руки спокійно лежать.
1.1 Вправа «Сигналізація»
Діти
сигналізують світлофорами : « так» – зелений колір, « ні» – червоний
·
Ви активні?
(Так)
·
Хочете
читати? (Так)
·
Готові
відповідати? (Так)
1.2
Створення психологічного настрою. Вправа «Закінчи речення:
·
Очі
дивляться та все /бачать/.
·
Вуха
слухають та все /чують/.
·
Голова
/думає/.
·
Який у вас
настрій перед початком уроку?/Учні сигналізують картками./
·
Я бажаю вам,
щоб такий настрій був у всіх до кінця уроку.
1.3 Гра
«Усмішка»
Що можна
передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.
Сусіду по
парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим
засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.
Сіли
рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку, малята.
2. Створення казкової атмосфери:
Слайд 1
·
Усім відома
казка «Колобок». Але не всі знають, яка ще пригода трапилася з головним героєм
цієї казки. Ось послухайте:
·
Одного разу
Колобок сидів на підвіконні та спостерігав за погодою надворі.
·
А погода
була такою ж як і у нас сьогодні.
·
Кожен з вас
ідучи до школи мав звернути увагу на погоду.
·
Давайте,
спробуємо побути ведучими прогнозу погоди і дізнатися, яка ж погода була у
казці.
·
Ваше
завдання повідомити усіх про погоду на сьогодні, використовуючи такий план:
·
Скажіть,
який сьогодні день? (Четвер)
·
Яке
число? (27 жовтня)
·
Яка
температура повітря? (Відповіді учнів)
·
Чи були
опади? (Відповіді учнів)
·
Молодці! Ви
гарно впоралися.
·
Ну, що ж, а
пригода Колобка продовжується.
·
Колобок
подивився на небо і побачив пташок, які відлітають ; у садку дерева змінили
свої шати на різнокольорові. Сидячи на підвіконні він помітив, що сонечко
швидше, ніж зазвичай зайшло за обрій і почалася ніч. Колобку стало прохолодно і
він вирішив повернутися додому. Він не міг зрозуміти, що відбувається. Чому
природа так змінилася. Наш герой вирішив зранку вирушити до лісу і запитати про
це у лісових жителів. Вони ходять до лісової школи і напевно знають , що
відбувається з деревами та тваринами.
2.2 Постановка
проблемного питання:
·
А чи можна
іти у гості без дозволу батьків? (Ні)
То ж наш
Колобок спитав бабусю та дідуся чи можна піти до лісових жителів і вони
дозволили. Але перш ніж відпустити його повторили правила поведінки на природі.
·
Чи правильно
поводяться діти на картинках?
·
Що він
робить?
·
Чи можна так
себе поводити? (ні)
·
Чи вчинили б
ви так само як хлопчик? (відповіді дітей)
·
Чим
займається хлопчик на цій картинці? (встромляє палицю у мурашник)
·
До чого
призведуть його дії? (мурашник буде зруйновано)
·
Чи зможуть
мурахи жити в зруйнованому мурашнику? (відповіді дітей)
·
Яке правило
ми можемо скласти за цією картинкою? (відповіді дітей)
·
Які дії
дітей можуть призвести до катастрофи? (залишене без нагляду багаття)
·
Якої шкоди
може принести не погашене багаття у лісі? (відповіді дітей)
·
Яке правило
ми можемо скласти за цією картинкою? (не залишай не погашене вогнище)
·
Складіть
самостійно правило до цього малюнка. (відповіді дітей)
·
Що робить
хлопчик ? (закопує сміття)
·
Чи правильно
він вчинив? (відповіді дітей)
·
Що зробила
дівчинка? (пішла геть не прибравши сміття)
·
Які емоції у
вас викликає вчинок дівчинки? (відповіді дітей)
·
Тепер,
знаючи усі правила можна вирушати у подорож.
·
І ось наш
герой покотився до лісу. Котився, котився і закотився у ліс. Навколо нього
шуміли дерева, тріщали гілочки, звірі метушилися у своїх клопотах. Повітря
також змінилося. Тепер воно було наповнене новими ароматами – запахом сухої
трави, опалого листя, вогкості, квітів. «На носику» залишається запах хвої та
грибів. Відчувалася свіжість і прохолода.
Колобку здалося, що навколо нього
грає незвичайна мелодія.
·
А як ви
вважаєте, яка могла б бути ця мелодія? (повільна, спокійна, лірична)
Релаксаційна
пауза за технікою «Колір мелодії»
Послухайте
мелодію, яку почув Колобок. Спробуйте уявити картину лісу. Перегляд відео
·
Яку картину
ви уявили? (відповіді дітей)
·
Чи
сподобалось вам у цьому лісі?
·
Чи такою ви
уявляли мелодію, яку почув Колобок? (відповіді дітей)
Ну, а поки
ми з вами відпочивали на галявину до Колобка вибігла білочка. (Слайд 15)
Вона була
дуже заклопотана. В лапках у неї були горішки, грибочки та ще й жолуді.
Побачивши Колобка вона запитала, що він тут робить. Колобок відповів, що
помітив зміни у природі і хоче дізнатися, що сталося. Білочка сказала, що із
задоволенням допоможе і усе пояснить йому. Вона сказала, що Колобок має
відгадати загадку.
·
Діти, Колобок
просить у нас допомоги у відгадуванні загадки. Допоможемо йому? (Так)
Виснуть
хмари низько-низько,
Опустили пасма-коси.
Всюди мокро, всюди слизько –
Ходить нашим краєм…
(Осінь)
Опустили пасма-коси.
Всюди мокро, всюди слизько –
Ходить нашим краєм…
(Осінь)
·
Так,
правильно.
Перевірка
домашнього завдання.
Ми за вами
вже почали вивчати цю тему. І домашнім завданням для вас було створення селфі
на фоні осінньої природи та написання короткого опису фото.
Створення
газети з тематичними фотографіями.
·
Зараз ви
зможете уявити себе редакторами газети і зробити новий випуск під назвою «Осінній
вернісаж». Кожен з вас розкаже Колобку, які зміни у природі він помітив, коли
робив фото.
Виступи
дітей та створення колажу із фотографій.
·
Колобка дуже
зацікавили ваші виступи. Він дізнався багато нового. Але наш герой ще просить
розказати йому що ви знаєте про осіння місяці.
Робота у
групах.
·
Для цього
нам потрібно попрацювати в групах. Ви поділитеся на три групи. Ваше завдання
скласти пазл-картинку і відгадати за ознаками, який це місяць осені.
Виступи
груп.
Слайд 16
·
Слухаючи
ваші відповіді колобок помітив перед собою берізку. Але вона була не такою як
завжди. Її листячко сяяло у золоті. Інші дерева радували око осінніми нарядами
– жовті, багряні, золоті. Неначе намальовані пензлем художника. Це дуже
сподобалося Колобку. І він зацікавився чому листя змінило колір.
·
А ви
здогадуєтесь чому так сталося? (відповіді дітей)
·
На які групи
поділяють рослини? (дерева, кущі, трав’янисті рослини)
·
Які ви
знаєте дерева?
·
Погляньте та
порівняйте берізку влітку та восени. (змінилося забарвлення листків)
·
Восени
листки рослин змінюють своє забарвлення з зеленого на жовте, багряне.
·
Першим
жовкне листя берези.
·
Якими стають
дні з приходом осені? (коротшими).
·
Рослини
отримують менше світла. Зелена речовина руйнується і протягом короткого дня не
встигає відновитися. Помітним стає жовтий колір.
Отже,
пожовтіння листків є осіннім явищем в житті рослин.
·
Білочка
підготувала для вас і Колобка відео з поясненням цього явища.
Перегляд
відео за посиланням:
Аналіз
переглянутого відео з елементами бесіди:
·
Який елемент
відповідає за забарвлення листочків? (хлорофіл)
·
Чому
хлорофілу стає менше? (У листку є речовини зеленого та жовтого кольорів. У
живому листку зелена речовина руйнується і знову утворюється. Але відбувається
це на світлі. А восени світла стає менше)
·
Як
називається явище, коли падає листя з дерев? (листопад)
·
Найбільше
листя опадає після перших заморозків. Раніше за інші дерева скидає своє листя
липа, потім клен і горобина. До пізньої осені зберігає своє листя берізка та
дуб.
·
Чому листя
опадає?
·
Листки
рослин випаровують воду. Восени вологи мало і листок відмирає. Таким чином,
скидаючи листя, дерево або кущ готується до відпочинку взимку.
·
Які ще зміни
відбулися з настанням осені в житті рослин? (дозрівають плоди)
·
У яких дерев
та кущів дозрівають плоди восени? (калина, каштан, горобина)
·
Дозрівання
плодів – це теж явище в житті рослин.
Слайд 20
·
А чи у всіх
дерев опадає восени листя?
·
У яких дерев
восени листя зелене? (сосна, ялина)
·
До якої
групи належать ці дерева – листяні чи хвойні?
·
Чому? (Їхні
листки, хвоїнки, живуть декілька років і опадають поступово)
Слайд 21
·
Що
відбувається з трав’янистими рослинами? (жовтіють і в’януть)
·
Зеленіють
лише суниця і копитняк, які не бояться морозу.
Фізкультпауза
Білочка
пропонує вам попрацювати у групах і створити аплікацію «Весела осінь»
Робота у
групах.
У кожній
групі є різні малюнки: дерева, кущі, квіти, тварини… Одні елементи підходять
для створення літньої картини, а інші осінньої.
Ваше
завдання прослухати вірш і в групах створити аплікацію до нього. Після
закінчення роботи кожна з груп презентує свою роботу.
Перегляд
відеоматеріал за посиланням:
Знову я
дивлюсь в віконце:
Он за ліс
заходить сонце.
В лісі
ходить хитрий лис…
«Мамо,
що це, подивись?
Вчора ліс ще
був зеленим
А сьогодні…
онде клени
Червоніють,
мов вітрила,
І берізка
пожовтіла».
«Як красиво,
— каже мама,
– Це віконце
— наче рама,
А від
сонця подарунок
— Панни
Осені малюнок».
О. Роговенко
Аналіз вірша
:
1. Який настрій відображається у вірші?
2. Які дерева зустрічаються у вірші?
3. Які кольори використав поет для
опису осінніх дерев?
Презентація
робіт груп.
·
Які дерева
використали?
·
Який настрій
викликало у вас створення картини?
Колобок дуже
вдячний білочці та вам за те, що ви розказали йому про осінь. Адже це була
перша у його житті осінь. Він попрощався з білочкою та повернувся до дідуся з
бабусею. Тепер він знав, що таке осінь, які осінні місяці існують, чому дерева
змінюють свій колір та чому опадає листя.
·
А бабуся
дідусем вирішили перевірити чи добре він запам’ятав усе, що йому розповіли і попросили
виконати його підготовлені завдання. Колобок виконав усе на відмінно, а чи
зможете ви так само гарно виконати це завдання?
Тестове
завдання :
1. Осінь складається з :
а) трьох
місяців;
б) чотирьох
місяців;
в) двох
місяців.
2. Перший місяць осені:
а) вересень;
б) жовтень;
в) листопад.
3. Як називається елемент, який
забезпечує забарвлення листочків:
а) монофіт
б) хлорофіл
в) колорит
4. Які зміни відбулись у житті рослин
восени:
а) опала
кора;
б) змінює
своє забарвлення та опадає листя;
в) буйно
цвітуть
5. плоди, яких росли дозрівають восени:
а) калина,
каштан, горобина
б) малина,
абрикоси
в) черешня,
вишня
Перевірка
роботи сусіда по парті
Самооцінювання.
У кожного з
вас на парті є смайлик. Ваше завдання розфарбувати його у відповідний колір.
Якщо ви працювали активно – розфарбуйте смайлик у жовтий колір, якщо ви
вважаєте, що працювали менш старанно і можете краще, то зафарбуйте зеленим,
якщо вам потрібно більше працювати – зафарбуйте червоним.
·
Що найбільше
сподобалось на уроці?
·
Що нового
дізнались на уроці?
·
Тож давайте
ці знання візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед
собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.
Дуже ви були
старанні –
Отже, всі ви
учні гарні.
І за труд
ваш на уроці
Вам
подякувати хочу!
·
Покладіть на
голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:
«Я сьогодні
– молодець!».
·
Дітки, за те
що ви сьогодні гарно працювали на уроці, Колобок дарує вам ось такі осінні
листочки, щоб ви запам’ятали сьогоднішній урок.
Урок української мови в 2 класі
на тему:
«Апостроф.
Правило вживання апострофа»
Мета уроку: розширити та уточнити знання учнів про апостроф, учити
правильно вимовляти та писати із ним слова, розвивати уміння
звуко-букво-складового аналізу слів, сприяти вихованню активності, уважності,
розвивати усне мовлення та навички грамотного письма.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
То ж і ми часу не гаймо,
працювати починаймо
.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ
1.
Перевірка домашнього завдання
- Які слова з подовженими
м’якими приголосними ви дібрали та записали в зошити?
- Які слова поділили для
переносу по-різному?
- Які літери у дібраних
вами словах пом’якшують подовжені приголосні?
2.
Коли літери я, ю, є, ї позначають два звуки?
3.
Малюнковий диктант
- Якір, люди, єнот, їжак, маяк, поїзд.
Серед слів, які записали,
є одне зайве. Знайдіть його і поясніть, чому воно зайве. ( Люди. Бо літера ю в цьому слові пом’якшує попередній
приголосний і позначає один голосний звук [ у ] ). Підкресліть олівцем під
лінійку це слово.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
УРОКУ
Сьогодні ми навчимося
читати і писати слова, в яких літери я, ю, є, ї позначають два звуки після
твердих приголосних. Таких слів в українській мові багато. Без них вона б не
була такою красивою. То ж будьте уважними.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Насамперед, хочу прочитати вам казку. Послухайте її
уважно, а після доберете до неї назву.
КАЗКА ПРО АПОСТРОФ ( Авторська )
( Назву перед читанням дітям не озвучую)
Жила-була Мова. Всі
вважали її гарною, мелодійною і багатою. Такою, яких мало в світі. Люди любили
Мову і її дітей, яких звали Звуками.
Звуки були не схожі між
собою. [А], [е], [и], [ і ], [о], [у] були голосні. Їх можна було почути
скрізь. Якщо вони десь заблукали, їхнє «А-у!» міг почути будь-хто. А скільки
радості в житті принесли людям «У-а!»! Це навіть уявити важко!
Решта Звуків були
приголосні. Голосні і приголосні жили дружно і охоче гралися разом. Часом
розбіжаться хто куди, а потім вишикуються в рядок і розповідають читачам про
Батьківщину, мир, щастя, героїв, зиму, любов, радість, весняний дощик, запашні
квіти, високі гори і широкі полонини. За це їх усі любили. Та якось приголосні
[б], [п], [в], [м], [ф], [р] випадково почули, як [й] переконував голосних, що
він найкращий і любить їх найбільше. Така зухвалість [й] обурила братів.
- Якщо ти такий
найкращий, не підходь до нас близько! – загукали вони дружно та й поставили
після себе гачечок, схожий на кому. Тільки вгорі. Люди назвали його Апострофом.
Скільки не намагався [й]
стати біля своїх приголосних братів, нічого в нього не виходило. Думав, у пір’ї
його не помітять, у бур’яні не звернуть уваги, у пам’яті зможе підійти ближче.
Та все дарма.
А Мова зібрала своїх
дітей і, суворо глянувши на них, сказала:
- У житті кожен завжди
пожинає те, що посіяв! Ця істина давно відома всім!
Зрозумів [й] свою
помилку, змирився зі своєю долею і більше ніколи не вихвалявся і не намагався
підійти ближче до своїх приголосних братів.
2.
Робота над змістом казки та новим матеріалом
-
Як люди назвали той гачечок вгорі після приголосних перед [й]?
-
Написати це слово в зошиті.
-
Чітко вимовити останній звук у слові, визначити
наголошений склад, поділити слово для переносу.
-
Яку назву дібрали б до казки?
-
В яких словах [й] сподівався підійти до приголосних ближче? Напишіть їх у зошиті.
( Один учень записує на дошці) Пір’я, бур’ян, пам’ять.
-
Дібрати свої слова з апострофом і записати їх у зошити.
-
Підкреслити літери, між якими стоїть апостроф. Всім разом
прочитати записані слова, чітко вимовляючи по два звуки [йа], [йе], [йі], [йу] після апострофа.
-
Звернути увагу, що апостроф ставиться після твердого
приголосного перед я, є, ї, ю.
-
Із одним із слів, що дібрали, скласти речення і записати
його в зошити.
-
Звуко-букво-складовий аналіз слів реп’ях, сім’я.
-
Візьміть до уваги! При переносі слів апостроф залишається
в попередньому рядку! (Реп’-ях).
3.
Фізкультхвилинка під музичний супровід.
4.
Робота за підручником
-
Відгадати загадку
Вправа174
-
Прочитати правило про вживання апострофа.
-
Вправи 176 та 177 виконати фронтально усно
.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах.
Діти отримують завдання:
-
Списати правильно слова. Де потрібно, поставити апостроф.
-
Підкреслити літери, між якими він стоїть.
Перша група: св…ято,
полум…я, м…ясо, пл…яма, л…юбов, солов…ї.
Друга група: м…ята,
л…юдина, дев…ять, бур…як, подвір…я, р…ядок.
Третя група: солом…яна,
п…явка, дес…ять, р…юкзак, бур…я, в…ють.
Четверта група: в…ється,
п…ють, топол…я, под…яка, п…ятірка, порос…я.
П’ята група: хлоп…ята,
мор…яки, Мар…яна, дес…ять, сузір…я, картопл…я.
-
Спікери груп доповідають про виконану роботу.
2. Робота над незакінченим
реченням на екрані телевізора
Найцінніший скарб у житті кожної людини – її …
-
Прочитайте речення на екрані і скажіть, що вважаєте
найважливішим і найціннішим у житті і чому?
-
Запишіть в зошити утворене речення
Найцінніший скарб у житті кожної людини – її життя і
здоров’я.
-
Підкресліть літери між якими стоїть апостроф.
-
Запам’ятайте всі! Без життя не здійсниться жодна мрія
людини. А без здоров’я теж буде важко жити. Берегти їх - обов’язок кожного.
3. Гра «Утвори за зразком»
Зразок: верф - верф’ю, (пояснити
значення) солома – солом’яна.
Любов - … риба - … .
Кров - … соловей
- … .
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
РЕФЛЕКСІЯ.
-
Чого навчились на уроці?
-
Коли ставиться апостроф?
-
Дібрати слова з апострофом
Немає коментарів:
Дописати коментар